Vrste solarnih sistemov za elektriko
Solarni sistemi se v osnovi delijo na omrežne in otočne solarne sisteme ali samostojne solarne sisteme.
Omrežni solarni sistemi, rečemo jim tudi sončne elektrarne,proizvajajo s pomočjo sončnih celic električni tok. Sončne elektrarne so povezane z javnim omrežjem in oddajajo elektriko v omrežje. Sončne elektrarne so samostojne enote, ki so namenjene le pridobivanju solarne električne energije. Država s subvencijami podpira proizvodnjo elektrike v sončnih elektrarnah, saj se s tem zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv ter izpust CO2 v ozračje. Praviloma omrežni solarni sistemi ne zagotavljajo elektrike tudi za lastno oskrbo. V primeru izpada elektrike iz omrežja, lastnik sončne elektrarne ostane brez elektrike.
Otočni solarni sistemi ali samostojni solarni sistemi so samozadostni. Njihova skupna značilnost je, da so osnovani na akumulatorjih, v katerih se shranjuje višek proizvedene električne energije. Elektriko proizvajajo le za lastne potrebe in niso povezani z omrežjem. Naša ponudba je usmerjena v otočne fotovoltaične sisteme.
Otočni solarni sistem sestavlja solarni modul,solarni regulator,solarni akumulator,kabli itd.. Solarni sistemi proizvajajo enosmerno napetost, zato je potreben razsmernik če solarni sistem napaja porabnike na izmenični tok.
Aplikacije otočnih solarnih sistemov so - vikendi,navtika,caravaning,solarni pastirji,solarne ulične svetilke,podpora komunikacijam itd.
Pogosto dopolnjuje fotovoltaični sistem tudi agregat,ki dopolnjuje solarni sistem ob konicah, ko je poraba elektrike največja ali pozimi.
Razvoj samostojnih solarnih sistemov gre tudi v povezovanje z omrežnim napajanjem. V teh primerih otočni solarni sistem proizvaja elektriko za lastno rabo, manjke pa jemlje iz omrežja. Mogoče pa je tudi oddajanje presežkov solarne elektrike v omrežje.