Samooskrba gospodinjstva z elektriko iz sončnih celic
Poprečna mesečna poraba elektrike gospodinjstva v Sloveniji je 290 kWh. Poprečno dnevno, znese to okoli 9,7 kWh.
Za takšno proizvodnjo solarne elektrike, bi gospodinjstvo v osrednji Sloveniji potrebovalo okoli 8,4 kW instalirane moči fotovoltaičnih modulov. Vzemimo, da bi namestili 230W solarne module. Potrebno bi bilo kar 37 modulov, skupna površina, pa bi znašala okoli 60 kvadratnih metrov.
Takšna investicija bi bila potrebna, da bi elektrika iz sonca v celoti zagotavljala potrebno energijo tudi decembra, ko je sonca najmanj. Na drugi strani pa bi bili viški elektrike v juliju enormni.
Zato je treba najti kompromisno rešitev, ki bo zagotavljala zadosti sončne elektrike v večini mesecev v letu.
V razdobju marec - oktober, daje v osrednji Sloveniji že 4kW sončnih celic zadosti elektrike za gospodinjstvo. Govorimo seveda o dnevnem poprečju. Za takšno namestitev bi bilo potrebno 17 solarnih modulov, moči 230Wp. S sončnimi celicami bi pokrili površino okoli 29m2.
Osem mesecev na leto daje 4kW solarni sistem zadosti elektrike za normalno preskrbo gospodinjstva, preostale 4 mesece pa bi morali elektriko dopolnjevati iz generatorja, omrežja ali iz vetrne energije. Gre za hibridni solarni sistem, kjer dodatni viri elektrike dopolnjuje pridobljeno elektriko iz sončnih celic.
Z veliko pocenitvijo sončnih celic v letu 2011 in 2012, postaja takšen hibridni sistem čedalje bolj smiselen. Solarni regulatorji in razsmerniki znanih svetovnih proizvajalcev omogočajo avtomatičen in varen preklop med različnimi viri električne energije ter popolen nadzor hibridnega sistema.
Baterije, ki so sestavni del takšnega hibridnega solarnega sistema, so lahko klasične svinčene ali izdelane v novejši tehnologiji LiFePO4. LiFePO4 baterije omogočajo izjemno dolgo življenjsko dobo.